Online Vadi | Online dünyadan Haberler

Yetenekli Cosplayer Sensee ile Kısa Röportaj

 •  
 • *OnlineVadi Merhaba Nilüfer aslında bir çok kişi seni tanıyor ama biraz daha detaylı tanıyalım seni. Biraz kendinden bahsedebilirmisin ? Nilüfer nasıl biridir ? Cosplayer dışında neler yapar ?
 • *Sensee Merhaba OnlineVadi takipçileri. Doğrudur sosyal medya sahiden feci bir güç bilgi almak istediğiniz kişi karşısında. Bahsedeyim. Sert mizaçlı bir hanımım, disiplin ve mantık esas düsturumdur. Sadece kostüm performansında değil yerine göre gereken izlenimi karşımdakine vermeye özen gösteririm. Cosplay çalışmaları dışında 5 yıllık evli bir ev hanımıyım. 15 yıllık anime izleyicisi, manga okuyucusu ve sağlam bir Potterhead’imdir.
 • *OnlineVadi Yaşadığınız şehir, yaşınız ve eğitim durumlarınızdan birazda bahsedebilir misiniz ?
 • *Sensee İstanbul’da doğdum ve burada yaşıyorum. 30 yaşındayım. Gazi Üniversitesi Eğitim fakültesi çift diploma mezunuyum fakat mesleğimi yapmıyorum. Onun yerine birçok farklı sertifika ve iş ile uğraşarak geçimimi sağlıyorum. Sanat eğitimciliği sertifikalarım da mevcut Halk Eğitim programlarından. Part time işler veya etkinliklerde standörlük, dekor işçiliği gibi şeylerden gelir elde edip ev ve geziler ile uğraşmaktan daha çok keyif alıyorum. El işi ürünlerimi de bazen satıyorum. Şu aralar da ikinci üniversite programında son sınıftayım.
 • *OnlineVadi Cosplayerlik yapmaya ne zaman başladın?Seni çeken bu sanata ne oldu anlatabilir misin biraz ?
 • *Sensee 10 yıl oldu. Ben lisedeyken Güzel Sanatlara hazırlık kurslarında çok vakit geçirir ve bunun masrafını karşılayabilmek için türlü atölyelerde çıraklık yapardım. Bunların biri de Yunus Emre Kültür’deki tiyatro dekor çalışmalarıydı, kostüm bölümüne pek dadanırdım. Derken üniversite yıllarında Ankara’dan forumlardan tanıştığım arkadaşlarımdan biri Cosplay Partisi düzenleyeceğini ve tutarsa İstanbul ayağını da benim düzenlemem için (o zaman yeni açılmıştı) facebook sayfasında İstanbul yönetimini bana vereceğini yazmıştı. Sanat olarak gözüme çok zengin ve geleceği parlak göründü, bu sebeple çalışmalarımı tamamen ona kaydırmaya karar verdim.
 • *OnlineVadi Peki Cosplayerlik senin için ne ifade ediyor ?
 • *Sensee İnsanı birçok yönden aynı anda geliştiren çok değerli bir hobi olduğunu düşünüyorum. Bu hobi ile uğraşmayı başaran insanlar da hayatta bir amacı olan veya en azından sürece bağlı disiplinel çalışmalarda kararlı kişiler olduğundan verilen sözlerin tutulduğu, sunulan çalışmaların kaliteli olduğu bir kültürel havuz oluşuyor. Cosplay bence birçok sanatın birleşimi. Hem birçok malzemeyi işleme ve sunma becerileri kazandıran bir el işi hobisiyken hem de insanı sosyal ve tiyatral açıdan gelişime yönlendiren zengin bir idmandır.
 • *OnlineVadi Bildiğimiz üzere Kostümlerini kendin yapıyorsun sana göre kostümleri hazırlamak yetenek gerektiren bir şey mi? Bu çalışmalarında en çok nelerde zorlanıyorsun?
 • *Sensee Doğrudur. Tamamen el emeği ile oluşturmaktan keyif alıyorum. Kostüm hazırlamak o denli yetenek gerektiren bir iş değil. Sabır ve çok çalışma azmi gerektiren bir şey. Bana açıp da “Ama sensee, ben kağıdı düzgün kesemem, hiç yeteneğim yok” yazana ben “Sen yeterince çalışmamışsındır, tembelliğindendir!” diye çat çat yazarım hiç acımam 😀
 • *Oyunlartanitim Çevrende hiç senden etkilenip bende cosplayer olacağım diyenler oldumu ?
 • *Sensee Çooookkk… Kimisi “Sensee teşekkürler, senin sayende kaliteli bir hayat standardına kavuşup, hayatın getirdiği stresten kurtulabiliyorum.” derken; kimisi de “Ah sensee neler ettin bana! Bak senin yüzünden başımı ne belalara soktum! Bütün paramı yine etkinlik bileti ve malzemelere kaptırdım!” diyor. Eeeee bu kişisel bir hobi, ayağını yorganına göre uzatıp kendi hesabını kendin yapacaksın. Diyebileceğim bir şey yok, ben ortaya koyarım, özenen özenir.
 • *OnlineVadi Ne kadar sıklıkla Cosplay yapıyorsun? Bu çalışmalarını yaparken neleri göz önüne alarak hazırlıyorsun?
 • *Sensee 3 ayda 2 yeni kostüm çıkıyor ortalama. Bu bazen kendime bazen modellerime çalışılan kostümler olabiliyor. Yapılacak etkinlik, giyecek kişi, hazırlanılan sahne performansı veya video çekimi varsa onun özellikleri başta dikkat edilen konular. Onun harici birçok bedene olabilmesi, hem hanım hem beylerin kullanabilecek olması, üretilen malzemelerin çevreyi kirletmeyen, kolay giyilip çıkarılır, sağlam ve zararsız olması gibi gibi daha bir ton şey hesap ediyorum. Bunlar bana özel ayrıntılar ^_^ Cosplay designer olduğum için ayrıntılar önemli. Normal sadece kendine cosplay hazırlayan veya satın alıp giyen kişiler kendilerini ilgilendiren konulara dikkat edip hazırlanıyorlar.
 • *OnlineVadi Cosplayerlerinin genellikle oyunlarla alakadar olduğunu görüyoruz, senin oyunlarla aran nasıl, yapmış olduğun kostümleri tasarlarken herhangi bir oyun karakterini örnek aldığın oluyor mu ?
 • *Sensee Tabii Alt Kültürün birçok dalında hepimizin ortak hobileri mevcut. Mesela LoL’den 9 tane kostüm performansı var blogumda. Yine Site Haritası kısmına tıklarsanız siz de görürsünüz, daha birçok oyundan ödüllü kostümler tasarladım. Tasarlayacağımız karakteri tanımamız çok önemli. Onun hareket kabiliyetini çözmek kostümü tasarlarken büyük önem taşıyor. Bu sebeple açıp oyunu oynuyor veya zamanımız yoksa muhakkak videolarına bakıyoruz.
 • *OnlineVadi Evinizde bu çalışamalarınızı yapabilceğiniz bir bölümünüz varmı veya odanızdamı bunları yapıyorsunuz. Bu çalışmalarınızda size destek eden kişiler oluyormu?
 • *Sensee Evin tamamı atölye. Hatta apartman boşlukları, sokak, çatı, gittiğim kafe. Yani illa cosplay çalışmaları için özel bir yer aramıyorum. Yapabileceğim her yerde çalışırım. Siz mesela film izlemek için illa belli bir yerde mi olmak zorundasınız? Veya kitap okumak için? Aynı hesap, bu da hayatımın bir boş zaman değerlendirme etkinliği olarak parçası ise, benimle her yere gelebilir. Bana destek ola(bile)n kimse yok, çünkü genelde ben yalnız çalışmaya alışığım. Ürettiğim ürünlerde kullandığım teknikler çok pratik oluyor, anlatamıyorum yanımdakine. Ona anlatmaya zaman harcayacağıma alıyorum elime kendim yapıyorum. Ama mesela büyük dekor olunca iş bölümü yapıyorum. Senseeciklerimden (sayfamda yetiştirdiğim yöneticilerim) veya takipçi arkadaşlardan çalıştığım yere gelenlere hemen haydi sen boya yap, sen şunu zımparala diye veriyorum ama takip etmiyorum yani. İş bitene kadar konuşmam pek mesela, pür dikkat çalışırım. Lak lak için gelmiş adamı kovarım felan, ben de böyle zevk alıyorum 😀 Beni bilen bunları bilip ders almaya faydalanmaya gelir zaten ^_^
 • *OnlineVadi Cosplayer sanatçılarımız için türkiyede ne tür çalışmalar yapılmalı nasıl geliştirilmeli sizce ?
 • *Sensee Yapılan çalışmaların gayet yeterli ve gidişatın da çok hızlı olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine diyebileceğim şey şu, insanlar popüler kültürün pençesinden kurtulup bazı isim veya kişilere tapmamalı. Bu çok saçma. Bunun yerine gerçekten gönül vererek iyi iş üretmiş insanlar da desteklenmeli ve yurt dışında bizi temsilen yarışmalara gönderilmeliler.
 • *OnlineVadi Bize göre Türkiye’de cosplay hakkettiği ilgiyi henüz göremiyor. Tuhaf gelebiliyor bazen insanlara, sence ileriye dönük bu değişir mi ? Yani cosplay hakettiği değeri bulur mu ?
 • *Sensee Ben şu an için hak ettiği yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyorum. Hani hem uğraşanların hem de izleyenlerin cosplay sanatında çok yeni olması söz konusu. Bu durumda çok daha popüler olursa gereksiz bilgi kirliliği ve çirkin sapmalar artacaktır. Bunlar popüler internet kültürünün kaçınılmaz reklamları; biz Türkler de pek severiz böyle Amerikan şovları yok efendim kızın bacakları, bilmem kimin parası laf etmeyi, dedikodu taşımayı siz de bilirsiniz… Yavaş yavaş biz de kendimizi geliştirirken, sanatı tüm incelikleri ile tanıtmayı da amaçlıyoruz. Benim sitem baştan aşağı eğitimdir. Bunun sebebi bahsettiğim şey işte. İnsanlar yeni karşılaştıkları ve bilmedikleri renkli güçlü işlere ya tapar ya da dalga geçerler. Bu iki eğilim de yanlıştır. Topluluk olarak verilen bu tepkilerin önüne geçebilmenin tek yolu da yavaştan ve keliteli bir şekide gelişimi desteklemek. Biz şu anki halinden fazlası ile mutluyuz. Gayet de iyi gidiyor. Fazlası tadını kaçırırdı.
 • OnlineVadi Gördüğümüz kadarı ile websiteleri ile de ilgilisin bir kaç çalışmanı gördük bununla alakalı websitesinin sana bir getirisi var mı ? Yani getirisinden kastım takipçilerin seni oradan da takip ediyorlar mı ?
 • Sensee Açıkçası hayır. Milletin tek derdi facebook olmuş son günlerde. Blogum da youtube hesabım da uyuyor yıllardır. İnstagram epey hareketlendi işte. Ama sitelerimdem öyle bir gelirim yok. Varsa da bilmiyorum, teknik senseeciklerim ilgileniyor o konularla, ben içerik üretiyorum sadece.
 • OnlineVadi Yapmış olduğun kostümleri de sattığını gördük, sana göre Türkiye de Avrupa’da olduğu gibi Cosplayerlerin kostümlerini satabileceği bir platform oluşturulmalı ?
 • Sensee Bu konuda Cosplay Türkiye’nin bir pazar girişimi olmuştu sitesinde. Güzeldi de ama tutmadı nedense… Facebook üzerinden herkes kendi sayfasındaki mağazadan ve Peruk, Aksesuar, Kostüm İlan Zımbırtısı gibi gruplardan satışlarını yürütüyor.
 • OnlineVadi Daha fazla vaktini almayalım Nilüfer vakit ayırdığın için teşekkür ederiz umarız takipçilerin ile aranda bir köprü olabiliriz. Son olarak eklemek istediğin herhangi birşey var mı ?
 • Sensee Çooook teşekkür ederim, beni seçtiğiniz ve düşüncelerimi ulaştırmama destek olduğunuz için. Çalışmalarınızda başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum. Sağlık ve mutluluk ile sanatımızı paylaşmaya devam edeceğiz biz, her zaman etkinliklere de bekleriz! ^_^
 • Foto Galeri ( Resimlerin Üzerine Tıklayarak daha yüksek Çözünürlükte Görebilirsiniz.
 •  
 •  
 • Sensee’ye Ait Web Sitesi http://www.senseecosplay.net/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.